Zsurló - ez a növény 7 nap alatt megváltoztatja az életét!
A zsurlót jól ismerjük rétekről és kertekről. Ez az egyik legrégebbi növény, amely bolygónkon nő. Bár ma a zsurló kicsi, több mint 300 millió évvel ezelőtt még 30 méter magas fák voltak. Emellett az egyik leginkább alulértékelt növény. A zsurlót sokan gyomnövénynek tartják, valójában azonban számos értékes alapanyag forrása. Pontosan milyen tulajdonságai vannak a zsurlónak? Nézzük meg közelebbről ezt a szokatlan növényt.
Sok arcú, nem feltűnő gaz
Ma elsősorban a szervezetünk működését javító mesterséges eszközökre támaszkodunk - tabletta formájú étrend-kiegészítőkre, hosszában és szélességében laboratóriumban tesztelt gyógyszerekre, vegyi adalékokkal teli kozmetikumokra. Több száz évvel ezelőtt ez nem így volt. Dédnagyanyáink és üknagyanyáink használták azt, amit az anyatermészet ad nekünk. A kertekben és réteken vadon termő gyógynövényeket használtak, pontosan tudva, hogy mindegyik mit segít. Az egyik ilyen növény, amely mára kissé feledésbe merült, és mára a kellemetlen gyom nevet kapta, a mezei zsurló (latinul: Equisetum arvense). Kisméretű, 40 cm körüli magasságot elérő növény, jellegzetes megjelenésű - hosszú, zöld hajtású, melyet elágazó, vékony, apró levelek vesznek körül. Kicsit fenyőhajtásra hasonlít. Angolul a közönséges neve horsetail, spanyolul pedig cola de caballo, ami szó szerint "lófark"-nak fordítható – valóban, a csokorba gyűjtött zsurlóhajtások ennek a patás állatnak a farkára emlékeztetnek. A növény lengyel neve a kézben összezúzott hajtások „csikorgó” hangjára utal. A zsurló szinte az egész világon megtalálható. Mi van benne és pontosan hogyan működik? Ellenőrizzük!
Az "élet elemének" forrása és még sok más...
A mezei zsurló egyik legfontosabb összetevője a szilícium, amely könnyen felszívódó szilícium-dioxid formájában van jelen. A szilícium az oxigén után a második leggyakoribb elem a Földön, és az oxigénhez hasonlóan az "élet elemének" is nevezik. A szilícium egy nagyon fontos ásványi anyag, amely segít megőrizni a bőr, a csontok, a körmök és a haj egészségét. Ez nem minden. A zsurló emellett nagy mennyiségben tartalmaz fehérjét, alkaloidokat, szaponint, flavonoidokat, fenolokat, ásványi anyagokat: kalciumot, káliumot, cinket, magnéziumot, foszfort, vasat és C-vitamint.
Mezei zsurló - tulajdonságok
Magas polifenoltartalmának köszönhetően a növény erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik - támogatja a szervezetben felhalmozódó káros szabad gyökök elleni küzdelmet, hozzájárulva többek között a sejtek gyorsabb öregedéséhez. Zsurló – miben segít még? A benne található szilícium-dioxid megakadályozza a kövek képződését és az érelmeszesedést a húgyúti rendszerben - szabályozza az erek falának áteresztőképességét és megakadályozza a zsír felhalmozódását bennük. A szilícium jótékony hatással van a bőr, a nyálkahártyák és a kötőszövet megfelelő rugalmasságának megőrzésére is, emellett erősíti a hajat és a körmöket is. A zsurló finom vizelethajtó hatással rendelkezik - segít eltávolítani a méreganyagokat a szervezetből, miközben nem mossa ki az értékes összetevőket és az ásványi sókat. Ez a tulajdonság közvetve a zsurlót a fogyás jó eszközévé teszi – a jobb méregtelenítés hatékonyabb anyagcserét jelent, ami viszont a felesleges kilók elleni hatékonyabb harcot eredményez.
Hogyan kell használni a zsurlót?
A zsurló felhasználásának legegyszerűbb módja, ha szárított hajtásaiból infúziót készítünk. Egy evőkanál zsurlót fel lehet önteni forrásban lévő vízzel, és körülbelül 10-15 percig főzni, majd leszűrni. Erősebb főzetet is készíthet – vízzel elöntött zsurlót forralunk 20 percig (2 csésze víz és 2 evőkanál szárított levél arányában), és hagyjuk egy éjszakán át. A zsurló infúziója és főzete is nemcsak ivásra alkalmas, hanem külsőleg, bőr- vagy hajmosásra is használható. Valamivel gyengébb, de ugyanolyan értékes hatást mutat az egyéb infúziókhoz adott mezei zsurló. Különösen ajánljuk a "lófarok" hozzáadásával dúsított yerba mate-t, mint például a Colón 90-60-90, a Campesino Fitness vagy a Selecta Moringa. A zsurló hozzáadása más gyógynövényekkel kombinálva erősíti a yerba mate emésztőrendszerre gyakorolt pozitív hatását, és segít a karcsú alakért folytatott küzdelemben. A zsurlót a főzéshez is használják. A növény főtt vagy nyers hajtása egyes indián törzsek csemege volt. Az eszkimók viszont rizómák által termelt gumókat ettek, amelyek keményítőben gazdagok. Japánban a zsurlóhajtásokat halleves és szójaszósz alapú ételekben vagy ecetes zöldségekben használják szószok vagy saláták összetevőjeként. A növényt széles körben használják a kozmetikában is. Tökéletes összetevője a pattanásos, fáradt vagy idősödő bőr tisztítására szolgáló készítményeknek. Feszesíti a bőrt és ragyogást ad. Fürdőfolyadékokhoz is adják, samponokban, öblítőkben pedig a sérült, kihulló haj gyógymódjaként használják.
A zsurlónak vannak mellékhatásai?
Bár a zsurló számos értékes tulajdonsággal rendelkezik, és az egész szervezet számos aspektusára képes pozitívan hatni, ezért mindenképpen érdemes bevezetni az étrendbe, sajnos óvatosan kell eljárni. A zsurló legnagyobb hátránya, hogy neopiritiamint, pontosabban tiaminázt tartalmaz - ez egy olyan enzim, amely nagyobb mennyiségben bontja le a B1-vitamint. Érdemes tehát szünetet tartani a zsurló használatában, vagy B1-vitaminban gazdag termékekkel kombinálni. A zsurlókezelés során sem szabad alkoholt és cukrot fogyasztani, amelyek növelik a szervezet B1-vitamin-szükségletét. A zsurló szedésének ellenjavallata a terhesség és a szoptatás, valamint bizonyos gyógyszerek alkalmazása, ezért a napi étrendbe való felvétel előtt érdemes orvoshoz fordulni. A túl sok zsurló fogyasztása a következőket okozhatja: gyomorpanaszok, vesefájdalom vagy szívdobogásérzés.
A zsurló egy csodálatos növény, amelyet a hagyományos gyógynövényészetben több száz éve ismernek, és jelenleg sajnos erősen alábecsülik. Érdemes kihasználni a gazdagságát, bár körültekintőnek és mértéktartónak kell lenni – éppen ezért a legjobb módja annak, hogy a zsurlót beépítsd az étrendedbe, a tea vagy a yerba mate kis mennyiségben.